NARODOWE CZYTANIE 2022

NARODOWE CZYTANIE 2022

We wtorek 20 września 2022 roku odbyło się „Narodowe Czytanie” zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Łańcuchowie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Milejowie,  filia w Łańcuchowie.

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. i została zainicjowana wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Lekturą tegorocznej, jedenastej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii

Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”. Powstało wówczas głośne hasło „za naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość  (…).”

Niech wartości mickiewiczowskie, takie jak: patriotyzm, niepodległość, ojczyzna, honor, wolność nie będą nam obce…

Tegoroczną oprawę uroczystości w naszej szkole przygotowali: Magdalena Falkiewicz, Sylwia Tabaczewska – Roczon, Janusz Bączek oraz Jolanta Pikul z filii Gminnej Biblioteki. W bohaterów utworów: „Romantyczność”, „Do przyjaciół”, „Pani Twardowska”, „Powrót taty” wcielili się nauczyciele, uczniowie klas V – VIII oraz przedstawiciel rodziców Pani Katarzyna Kondracka.

Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani okolicznościowym, pamiątkowym stemplem pieczęci przesłanym z kancelarii Prezydenta RP tegorocznej odsłony „Narodowego Czytania”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości. Zapraszamy za rok do wspólnego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Tekst: Pani Jolanta Pikul

EnglishGermanPolishUkrainian
Skip to content