Dęby Katyńskie – Łańcuch Pamięci Kolejnych Pokoleń

Dęby Katyńskie – Łańcuch Pamięci Kolejnych Pokoleń

,,Gdy młodzi, szukają autorytetów, niech spojrzą w naszą przeszłość. W naszą chodź trudną historię, ale jakże przebogatą w wielkie wydarzenia. Pozwalające Nam spojrzeć i odnaleźć wzorce, z których     w przyszłości Wy i pokolenia młodych, którzy przyjdą po Was, będą mogły czerpać wzór do naśladowania, i większej miłości do miłowania Naszej ojczyzny. Tylko pamięć pozwoli nam, aby te wzory niezłomnych odważnych Polaków, na długo pozostały naszą cechą narodową. Gdyż jako Słowianie, mamy potencjał nie tylko w czczeniu tego co święte, lecz także, byśmy pamiętali skąd wywodzą się nasze korzenie. To święta rzecz, i o niej Wy młodzi pamiętajcie.”  – Jan Paweł II.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łańcuchowie wiedzą, że pokój, wolność i niepodległa Ojczyzna to dary, które otrzymali dzięki poświęceniu, determinacji, odwadze i przelanej krwi poprzednich pokoleń Polaków. Mają też świadomość, iż pamięć o nich jest ich podstawowym obowiązkiem.

Dlatego też w dniu 13.04.2022 roku w naszej szkole odbyła się podniosła uroczystość – Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość rozpoczął Apel Pamięci – program poświęcony pamięci 82 rocznicy oficerów zamordowanych w lesie katyńskim w 1940 roku.

Następnie o godz. 12.00, na terenie szkoły w ramach programu edukacyjnego „Katyń …ocalić od zapomnienia”, zebrała się cała społeczność szkolna. W asyście pocztu sztandarowego odśpiewano hymn państwowy i zasadzono „Dąb Pamięci” poświęcony Starszemu Posterunkowemu Policji Państwowej Andrzejowi Kuchciakowi, s. Michała, ur. 10.11.1898 r. w Milejowie. Pełnił on służbę na Posterunku PP Łokacze. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie – Bykowni.

       Następnie została odsłonięta tablica upamiętniająca ofiarę mordu umieszczona na kamieniu.

      Jej odsłonięcia dokonali: Pani Jolanta Wójcik – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łańcuchowie, przedstawiciel nauczycieli i pracowników pan Janusz Bączek, przedstawiciel rodziców Pani Jolanta Pikul oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Kinga Wodnicka. Poświęcenia tablicy dokonał Ksiądz Tomasz Konstanciuk – Proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie.

Zdjęcia: Anna Obara

EnglishGermanPolishUkrainian
Skip to content