Akcja MEiN „Szkoła Pamięta”

Akcja MEiN „Szkoła Pamięta”

Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klasy ósmej porządkowali stare, zaniedbane i opuszczone groby dawnych właścicieli Łańcuchowa, księży pracujących w parafii Łańcuchów, mogiły żołnierzy niemieckich, austriackich i rosyjskich poległych podczas bitwy w sierpniu 1915r. oraz groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Tym razem uczniowie poznali historię chłopca opowiedzianą przez starszą panią spotkaną na cmentarzu. Tadzio Celejewski był synem pisarza, który pracował w majątku w Kajetanówce. Śmierć Tadzia musiała być tragedią nie tylko dla rodziców ale także dla całej społeczności, skoro jest obecna w pamięci mieszkańców już prawie od stu lat. Na zakończenie prac porządkowych uczniowie zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych.

Tekst i zdjęcia: Pan Janusz Bączek

EnglishGermanPolishUkrainian
Skip to content