Szkoła pamięta 2022- klasa II i III

Szkoła pamięta 2022- klasa II i III

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Uczniowie klas II-III zapalili znicze, na grobach żołnierzy z czasów I wojny światowej. O poległych żołnierzach austriackich, niemieckich i rosyjskich nikt z rodzin już nie pamięta. Naszą szkolną tradycją jest kultywowanie pamięci o tych żołnierzach pomimo różnych zawirowań historycznych. Pamiętamy…Pomimo… Takie zachowanie uczy uczniów szacunku do zmarłych, gdyż losy i ciała naszych żołnierzy też są porozrzucane na całym świecie. Mamy nadzieję, że też ktoś o nich pamięta. Od 2005 r. nie zapominamy też zapalić lampki na grobie ucznia naszej szkoły – Łukaszka.

Pokój Ich Duszom….

„Odszedłeś cicho i bez pożegnania,

jak ten, co nie chce swym odejściem smucić,

jak ten co wierzy w chwili rozstania,

że niebawem….wróci.”

Tekst: Pani Iwona Szuplewska

Zdjęcia: Pani Iwona Szuplewskai Pani Marta Wawrzycka

EnglishGermanPolishUkrainian
Skip to content