Obchody  Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Obchody  Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej . Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia świętem poprzez aklamację podjętą 14 listopada 2007 r.

83 lata temu prawie 22 tys. polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach – zostało zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej, bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści.

W ubiegłym roku dla upamiętnienia ofiar NKWD  nasza szkoła przyłączyła się do programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” .Przed szkołą posadziliśmy Dąb Pamięci i odsłoniliśmy tablicę pamiątkową, poświęconą Starszemu Posterunkowemu Andrzejowi Kuchciakowi,  synowi Michała, urodzonemu 10 listopada 1898 roku w Milejowie.  Służbę w Policji Państwowej II Rzeczypospolitej pełnił na posterunku w miasteczku Łokacze niedaleko Łucka na Wołyniu. Nazwisko starszego posterunkowego Andrzeja Kuchciaka znajduje się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej. W hołdzie ofiarom dla upamiętnienia 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zorganizowaliśmy  przy Dębie Pamięci szkolne obchody tej rocznicy. Uczniowie poprzez uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych stają się ważnym  ogniwem w łańcuchu pamięci narodowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Takie uroczystości uświadamiają nam co naprawdę znaczą słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.

Zdjęcia: Pani Anna Obara

EnglishGermanPolishUkrainian
Skip to content