Wycieczka szkolna klas IV -VIII na spektakl teatralny i do aqua parku.

Wycieczka szkolna klas IV -VIII na spektakl teatralny i do aqua parku.

Wycieczka szkolna klas IV -VIII na spektakl teatralny i do aqua parku.

Dnia 22 lutego 2023 r. odbyła się wycieczka do kina „LOT” w Świdniku na spektakl teatralny „Sposób na Alcybiadesa”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 4-8 naszej szkoły. Sztuka teatralna została zaprezentowana przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa na podstawie powieści E. Niziurskiego. Spektakl, podobnie jak książka, dotyczył szkolnych problemów. Głównymi bohaterami była paczka przyjaciół: Ciamcia, Słaby, Pędzel, Zasępa. Nauczyciele uważali ich za nieuków, za młodzież bez perspektyw. Uczniowie postanowili znaleźć sposób, aby zmienić swoją sytuację. Udało im się to osiągnąć dzięki wsparciu profesora Misiaka – nauczyciela historii. Na początku byli przerażeni nowym zadaniem jakie otrzymali od profesora. Wiara nauczyciela pomogła im przełamać momenty zwątpienia. Mimo wcześniejszych obaw, doskonale sobie poradzili . Nauczyciel historii był z nich dumny, a inni nauczyciele również dostrzegli w nich duży potencjał. Młodzi widzowie, odbiorcy spektaklu mogli utożsamić się z bohaterami sztuki i czerpać wzorce do naśladowania we własnym życiu.

    Następnie nasza grupa udała się do aqua parku w Świdniku, gdzie spędziła czas na rekreacji i wspólnych zabawach w pływalni.

Podczas drogi powrotnej uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z historią obozu NKWD w Krzesimowie. W 1944 r. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego uruchomiło w Krzesimowie centralny obóz pracy. W kwietniu 1945 r. powstały jeszcze trzy podobne obozy – w Warszawie, Jaworznie i Potulicach pod Bydgoszczą. W założeniu miały służyć przetrzymywaniu osób podejrzanych o kolaborację z Niemcami. Najczęściej jednak represjonowano w nich byłych żołnierzy AK i członków podziemnych organizacji niepodległościowych, więziono również księży oraz osoby cywilne, w tym kobiety  i dzieci. Ten akcent wycieczki wpisuje się w realizację założeń edukacji patriotycznej, czyli kształcenia postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 1 marca.

Tekst: Janusz Bączek

EnglishGermanPolishUkrainian
Skip to content