Ogólnopolski dzień praw dziecka

Za przyjęciem uchwały w sprawie ustanowienia Dnia Praw Dziecka głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciwko, a 7 posłów wstrzymało się od głosu.

20 listopada br. przypada 25. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Ustanowienie 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka.

Jak wskazano w uchwale, to nasz kraj był inicjatorem uchwalenia konwencji – najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. „Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 r. przedstawił jego projekt i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej”.

W wystąpieniu podczas II czytania projektu Uchwały Rzecznik podkreślił, że chciałby, żeby każdy z https://brpd.gov.pl/aktualnosci/20-listopada-ogolnopolskim-dniem-praw-dziecka365 dni był dniem dziecka i dniem praw dziecka. Rekomendując przyjęcie uchwały Marek Michalak powiedział, że intencja uchwały jest symboliczna, a uchwała ma zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat. Przekonywał, że aby lepiej przestrzegać praw dzieci, trzeba je lepiej znać.

Informacja pochodzi ze strony Rzcznika Praw Dziecka