NARODOWE CZYTANIE – „KORDIAN” Juliusza Słowackiego

25 września w naszej szkole odbyło się wydarzenie czytelnicze w ramach Narodowego Czytania 2024 – „Kordian” Juliusza Słowackiego. Pani dyrektor, witając zebranych, zwróciła uwagę, że Kordian jest imieniem wymyślonym przez poetę i że w języku łacińskim słowo cordis oznacza „serce”. Nauczyciele we współpracy z panią Jolantą Pikul z Gminnej Biblioteki w Milejowie, filia w Łańcuchowie, przygotowali oprawę uroczystości. Nauczyciele, uczniowie z klas IV-VIII i czytelnicy biblioteki gminnej zintegrowali się podczas czytania i słuchania fragmentów wierszy wybitnego poety. Uczniowie dowiedzieli się, kim był Winkelried i jak rozumieć cytat „Polska Winkelriedem narodów” z improwizacji na górze Mont Blanc. Cytat z utworu Beniowski Słowackiego: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa” przypomniał nam, że nic tak nie usprawnia naszego języka, jak czytanie książek. Uczniowie przeczytali fragmenty kilku powieści polskich autorów z XX wieku, aby zachęcić do czytania utworów z klasyki literatury młodzieżowej. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe pieczęcie.
Tekst Magdalena Falkiewicz, zdjęcia Magda Kusyk