Udział w obchodach 80-tej rocznicy pacyfikacji wsi Ostrówek Kolonia

Udział w obchodach 80-tej rocznicy pacyfikacji wsi Ostrówek Kolonia

80 rocznica niemieckiej zbrodni w Kolonii Ostrówku
W niedzielę 14 kwietnia 2024 roku w Kolonii Ostrówek odbyły się uroczystości związane z 80-tą rocznicą pacyfikacji wsi. Rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ostrówku. Eucharystii w intencji pomordowanych parafian przewodniczył ks. kanonik Tomasz Konstanciuk w koncelebrze z ks. Markiem Majem kapelanem Szpitala Powiatowego w Łęcznej. W homilii ks. proboszcz przedstawił minione dramatyczne wydarzenia w kontekście paschalnym, w którym zwycięża życie nad śmiercią. Na zakończenie pozostawił do rozważenia myśl, że niekoniecznie dawni wrogowie muszą stać się naszymi przyjaciółmi. Druga część uroczystości odbyła się przy pomniku ofiar pacyfikacji w kolonii Ostrówek. Wśród uczestników byli przedstawiciele szkół, samorządów gminnych i powiatowych, kół gospodyń wiejskich, strażacy z OSP oraz licznie przybyli miłośnicy historii z towarzystw regionalnych województwa lubelskiego. Przypomnijmy, że tragedia wydarzyła się 09 IV 1944 roku, o świcie w niedzielę Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Wtedy to kilkudziesięcioosobowy oddział żołnierzy niemieckich przybyły z Trawnik wkroczył do wsi. Hitlerowcy szli od domu do domu, zabijając napotkanych ludzi i paląc zabudowania. Zginęło 24 mieszkańców Kolonii Ostrówek. Wśród nich byli mężczyźni, kobiety oraz dzieci. Najmłodsze ofiary bestialskiego mordu to Eugeniusz Żydek – lat 2 i Józefa Cieślik – lat 3. Przeżyli tylko ci, którzy w tym czasie przebywali na mszy św. rezurekcyjnej w kościele w Łańcuchowie. Osiemnaście zabudowań zostało spalonych wraz z żywym inwentarzem. Pacyfikacja wsi była odwetem za śmierć kilku Niemców, którzy zginęli w przypadkowej potyczce z partyzantami Batalionów Chłopskich. Ofiary „krwawej niedzieli” zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Łańcuchowie. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łańcuchowie czynnie włączyli się w obchody rocznicy tego tragicznego wydarzenia. W uroczystościach wziął udział poczet sztandarowy w składzie: Magdalena Szurek, Piotr Mazur, Ewa Stamirowska. Delegacja reprezentująca szkołę złożyła wieniec przy pomniku upamiętniającym zamordowanych mieszkańców wsi. Wspólna modlitwa i pamięć jest oddaniem czci tym, którzy zginęli z rąk niemieckich oprawców tylko dlatego, że byli Polakami. Cześć ich pamięci!
Katarzyna Kondracka
Janusz Bączek

EnglishGermanPolishUkrainian
Skip to content