PROJEKT – „TYDZIEŃ – STOP AGRESJI I PRZEMOCY
W dniach 14.11 – 22.11.2022 r. w naszej szkole był realizowany projekt pt.: „TYDZIEŃ – STOP AGRESJI I PRZEMOCY!”. Jego adresatami były dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas 1-8 i ich rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Wszyscy włączyli się w realizację różnych działań. Szybkie tempo życia, brak czasu na rozmowę i spędzenie czasu z bliskimi, wysokie oczekiwania innych oraz wobec samego siebie, niewłaściwe promowanie wzorców w różnych mediach są przyczynami budzenia się w nas frustracji, a potem agresji, uczucia powodującego szkody psychiczne i fizyczne. Musimy być świadomi, że agresja i przemoc pojawiają się „po cichu”, zaczyna się od niewinnych zachowań, takich jak wyśmiewanie, popychanie. Gdy nie zostaną podjęte żadne działania pojawiają się zachowania agresywne: agresja fizyczna (bicie, kopanie, szczypanie, kłucie…), agresja werbalna (przezywanie, krzyczenie, przeklinanie…), agresja pośrednia (wykluczanie z grupy, oczernianie, manipulowanie)
Zaplanowane działania dotyczyły problemu szeroko pojętej agresji, a więc między innymi: fizycznej przemocy rówieśniczej, przemocy psychicznej, agresji słownej, agresji i przemocy w cyberprzestrzeni.
Zakładane cele projektu, to:
1.Przeciwdziałanie agresji i przemocy w grupie rówieśniczej oraz rodzinie.
2. Wzrost umiejętności rozładowania złych emocji i radzenia sobie ze stresem.
3. Zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń cyfrowych i zdolności radzenia sobie z nimi oraz konsekwencji prawnych.
4. Wzrost znajomości wśród uczniów zasad dobrego zachowania w sieci, stosowania się do nich.
5. Ograniczenie negatywnych zjawisk w cyberprzestrzeni.
6. Poprawa relacji między uczniami w poszczególnych klasach.
7. Podniesienie kompetencji nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa związanego z cyberprzestrzenią.
8.Wzmocnienie współpracy rodziców ze szkołą w ramach działań podjętych na rzecz bezpiecznego funkcjonowania w sieci.
Zrealizowano następujące zadania:
- Pogadanki na lekcjach wychowania fizycznego na temat walki fair play, zdrowej rywalizacji i kultury kibicowania;
- Pogadanki na zajęciach informatyki wśród uczniów klas I – VIII z zakresu bezpieczeństwa w sieci;
- 16 i 22.11.2022 r. odbyły się warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli– „Szkoła, a fake news”. Kształtowanie kompetencji efektywnego wyszukiwania i zarządzania informacją w Internecie prowadzone przez SOF-OKLES- Niepubliczną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli;
- Wykonanie plakatów przez dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniów klas I –VIII o treści odrzucającej agresję oraz propagującej właściwe relacje rówieśnicze, międzyludzkie np.: przyjaźń, koleżeństwo, tolerancję, współpracę, życzliwość, zrozumienie, wzajemną pomoc.
- Wykonanie znaków zakazu nawołujących do zaprzestania różnych zachowań agresywnych (zajęcia na technice kl. 4-5);
- Zajęcia integrujące z wychowawcą;
- Zajęcia na świetlicy profilaktycznej – „Złość i agresja w naszym życiu”;
- Zajęcia na świetlicy szkolnej – „Stop agresji i Przemocy”;
- Opracowanie przez uczniów kl.4-8 klasowego kontraktu zachowań przeciwdziałających agresji i przemocy;
- Zajęcia z pedagogiem w kl. 4-8 dotyczące relacji rówieśniczych w klasie oraz zachowań agresywnych i ich wpływu na zachowanie i postępowanie innych (uczniowie uzupełniali ankietę);
- Zajęcia z psychologiem w oddziałach przedszkolnych, kl.2, kl.6, kl.8;
- 18.11.2022 r. – Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień Życzliwości” pod hasłem „Z etykietą za pan brat” której symbolem stał się rozdawany całej społeczności szkolnej – uśmieszek w formie naklejki oraz utworzenie „SKRZYNKI PRZEPROSIN ” – do której każdy uczeń będzie miał możliwość wrzucenia zaadresowanej kartki z przeprosinami skierowanymi do kolegi lub koleżanki.
- Uczniowie klasy 8 uczestniczyli w lekcji muzealnej –online- „Dla Polski na wojnie i po wojnie. Żołnierze AK” Lekcję przeprowadził asystent muzealny Działu Edukacji i Wystaw Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach na Dolnym Śłąsku.
- Klasa 8. w ramach tygodnia „Stop Agresji i Przemocy!” oraz w ramach innowacji pedagogicznej „Jestem Bezpieczny w Cyberprzestrzeni” wykonywała na lekcji informatyki ulotki o zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz cyberagresji.
- 22.11.2022 odbyło się spotkanie z przedstawicielem KPP w Łęcznej na temat:
Klasy 1-3 „Prawa dziecka” w związku z obchodami Światowego Dnia Praw Dziecka
Klasy 4-8 „Bezpieczne i odpowiedzialne korzystaniu z Internetu”, „Konsekwencje prawne wynikające z wykorzystania Internetu w celu ośmieszania innych, manipulowania ich działaniami i zamieszczania niedozwolonych treści”, „Nauczyciel, jako funkcjonariusz publiczny”.
- We wtorek 22 listopada na zakończenie akcji zorganizowaliśmy „przerwę mima”. Na znak sprzeciwu wobec agresji i przemocy spędziliśmy jedną przerwę, czyli całe 10 minut w całkowitym milczeniu.
23.11. 2022 r. na apelu podsumowującym realizację projektu „TYDZIEŃ – STOP AGRESJI I PRZEMOCY!”, zaprezentowano wykonane przez uczniów plakaty a także znaki zakazu. Organizatorzy podziękowali wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za udział w akcji.
Dzięki tej akcji została zwrócona uwaga na istniejący we współczesnym świecie, nawet w środowisku szkolnym problem przemocy i agresji oraz wskazano sposoby ich zapobiegania. Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania skłoniły wszystkich do refleksji i przyczynią się do ograniczenia niewłaściwych zachowań.
Tekst: Pani Iwona Szuplewska
Zdjęcia: Pani Anna Kudelska, Anna Obara, Emilia Kostrobało, Iwona Szuplewska, Monika Rydz- Szewczyk, Teresa Zgolińska, Anna Nazarewicz, Monika Jakubaszek
4 komentarze
… [Trackback]
[…] Information to that Topic: szkola-lancuchow.pl/projekt-tydzien-stop-agresji-i-przemocy/ […]
… [Trackback]
[…] Find More Info here on that Topic: szkola-lancuchow.pl/projekt-tydzien-stop-agresji-i-przemocy/ […]
… [Trackback]
[…] Read More on that Topic: szkola-lancuchow.pl/projekt-tydzien-stop-agresji-i-przemocy/ […]
… [Trackback]
[…] Read More on that Topic: szkola-lancuchow.pl/projekt-tydzien-stop-agresji-i-przemocy/ […]
Możliwość komentowania została wyłączona.