Nawigacja
INFORMACJE URZĘDOWE
  Biuletyn Informacji Publicznej
  INFORMACJE MEN
  CYBERBEZPIECZEŃSTWO
  RODO

Aktualności
  Strona główna
  Kontakt
  Aktualności
  Linki
  Przetargi
  Ogłoszenia
  Dziękujemy!!!!
  Galeria

Nasza Szkoła
  Szkoła
  Historia szkoły
  Patron
  Misja szkoły
  Dokumenty

Szkolna Społeczność
  Rodzice
  Prawa dziecka

Nasza Praca
  Prace nauczycieli
  Projekty i działania
  Konkursy
  Osiągnięcia
  Innowacje
  Certyfikaty
  Galeria
  Archiwum

Stowarzyszenie
  Stowarzyszenie ŁAŃCUCHÓW

Fundusze Europejskie

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. Właśnie tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Z tego też względu nasza szkoła postanowiła wziąć udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Więcej możesz się dowiedzieć po kliknięciu
CZYTAJ WIĘCEJ poniżej notatki.

Przygotowała: Katarzyna Kondracka - szkolny koordynator akcji.
Zdjęcia: Magda Kusyk

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to jeden z najważniejszych dni dla każdego Polaka. Ten dzień staramy się wszyscy wyróżnić, w szczególny sposób upamiętniając fakt odzyskania niepodległości. Cała Polska udekorowana jest narodowymi symbolami, wszędzie odbywają się uroczyste akademie i spotkania. W naszej szkole 101 rocznica odzyskania niepodległości rozpoczęła się tradycyjnym już polonezem. Uczniowie VI i VII zatańczyli ten nasz narodowy taniec niezwykle uroczyście i z wielkim dostojeństwem. W następnej części uczniowie klasy VIII starali się przedstawić nastrój listopadowych dni 1918 roku cytując fragmenty gazet, w których przedstawiano Polakom wydarzenia, które doprowadziły do powstania wolnej Polski. Oczywiście, nie mogło się obejść bez pieśni „Marsz I Brygady” odśpiewanej przez uczniów klasy V. Uroczystość zakończyła wykonana również przez dzieci z V klasy taneczną alegorią z wykorzystaniem biało-czerwonych szarf, którą przygotowała pani Teresa Zgolińska.

ŚNIADANIE DAJE MOC 2019

Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji ,,Śniadanie daje moc”. Uczniowie wraz z rodzicami i opiekunami przygotowali kilka propozycji zdrowego śniadania, które jest tak istotne w ich prawidłowym rozwoju. Ponadto dzieci utrwaliły wiedzę o 12 zasadach zdrowego odżywiania. Śniadanie przygotowały panie: Aneta Wójcik, Anna Obara , Katarzyna Kondracka

CZYTAJ WIĘCEJ !!!!

Tekst: Aneta Wójcik

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

22 października 2019 r. uczniowie klasy III uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, która odbyła się we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną – filią w Łańcuchowie. Pani bibliotekarka zajęcia rozpoczęła od przypomnienia zasad zachowania się w bibliotece. Uczniowie klasy III doskonale je pamiętali. Podczas zajęć dzieci miały możliwość usystematyzowania sobie już posiadanej wiedzy na temat pracy w bibliotece. Zdobyły również nowe informacje. Podczas pracy w grupach układały etapy powstawania książki, co wymagało chwili zastanowienia się. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami książek, słowników i encyklopedii. Pani bibliotekarka zachęcała do wypożyczania czasopism dla dzieci, które biblioteka prenumeruje, np. „Kumpel”, „Junior”. Pani Jola zapoznała również uczniów z katalogiem alfabetycznym i zaproponowała dzieciom zadanie, którego celem było wyszukanie podanych książek: uczniowie losowali karteczki, na których widniał autor, tytuł książki oraz sygnatura. To zadanie sprawiło dzieciom nie lada frajdę.
Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka – uczniowie otrzymali zakładki do książek. Mamy nadzieję, że będzie to zachętą do systematycznego sięgania po książki.

Przygotowały: Marta Wawrzycka, Katarzyna Kondracka;
FOTO: Katarzyna Kondracka

SZKOLNY KLUB CZYTAJĄCYCH RODZICÓW

Czytanie głośne, ciche, ze zrozumieniem – tego nigdy za wiele w każdym wieku szkolnym. W ramach realizacji szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego chcieliśmy rozbudzić u dzieci z Przedszkola, Oddziału Przedszkolnego, uczniów klas I-III chęć do systematycznego poznawania świata fantazji różnych autorów. Uważne słuchanie, bajek, baśni, wierszy, pobudza wyobraźnię dziecka, a tym samym zachęca do wypowiedzi dot. wysłuchanych treści.

O Pomoc prosimy chętnych rodziców, którzy poświęcą swój czas i poczytają innym dzieciom.

Do współpracy zaprosiliśmy p. Jolantę Pikul z Gminnej Biblioteki w Łańcuchowie, która jest strażniczką bajkowego księgozbioru.
Pierwsze spotkanie Klubu Czytających rodziców odbyło się 16.10.2019r. na kole czytelniczym w klasie II. Pani Joanna Siemińska zapoznała uczniów z mniej znanymi wierszami Jana Brzechwy. Było to ciekawe doświadczenie dla dzieci, odpowiadały na pytania, wyciągały morały z wysłuchanych wierszy. Coraz odważniej i aktywniej się wypowiadały. Na zakończenie rysowały wybranych bohaterów z wierszy J. Brzechwy. Dzięki temu powstała ciekawa i kolorowa wystawa ich prac.
Było to miłe i wartościowe spotkanie. Dziękujemy pierwszemu chętnemu rodzicowi, pani Joannie Siemińskiej i zachęcamy innych rodziców do współpracy.
Chętnych rodziców prosimy o skontaktowanie się z wychowawcą z Przedszkola, Oddziału Przedszkolnego, klas I-III, oraz p. Jolanty Pikul w celu ustalenia terminu zajęć.


Wspólnie Pomóżmy naszym dzieciom pokochać świat bohaterów literackich, a następstwem będzie chęć samodzielnego ich poznania poprzez czytanie książek.

Tekst: Iwona Szuplewska.
Foto: Jolanta Pikul.

PAŹDZIERNIKOWE UROCZYSTOŚCI

Piątek, 11 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łańcuchowie był wyjątkowym dniem dla całej społeczności szkolnej. Tego dnia odbyło się uroczyste pasowanie najmłodszych uczniów, obchodzono także Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu symbolicznym, podczas której pierwszoklasiści składają przyrzeczenie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej. Święto polskiej oświaty zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 roku i określone specjalną ustawą. Samo święto upamiętnia powołanie do życia Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Oficjalne obchody rozpoczął Polonez zaprezentowany przez uczniów klasy VI i VII,clap których przygotował pan Wojciech Zgoliński. Kolejnym punktem programu było wystąpienie pierwszaków, przygotowane pod czujnym okiem wychowawczyni pani Emilii Kostrobało. Po popisach recytatorskich oraz piosenkach i egzaminie, który najmłodsi uczniowie zdaniem wszystkich zgromadzonych zaliczyli bezbłędnie, nastąpił najważniejszy punkt uroczystości - złożenie przysięgi przez pierwszoklasistów. Przyrzeczenie złożone na sztandar szkoły oficjalnie zakończyło okres próby i przypieczętowało przynależność uczniów klasy pierwszej do naszej szkoły.lol Symbolicznego pasowania na uczniów historycznym ołówkiem dokonała pani Jolanta Wójcik - dyrektor szkoły, po czym w swoim wystąpieniu przywitała serdecznie pierwszoklasistów już jako prawowitych uczniów szkoły oraz życzyła im samych sukcesów i powodzenia. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy.
W piątkowy poranek swoje święto obchodzili także wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły, którym pani dyrektor złożyła gratulacje, podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkoły. Ponadto życzyła wielu sił i wytrwałości, mówiła także o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Uczniowie klasy V pod kierownictwem pani Iwony Szuplewskiej clapz tej okazji przygotowali przedstawienie. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.
Uczniowie klasy VIII okazali się profesjonalnymi konferansjerami całej uroczystości. clapWiele ciepłych, miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli i pracowników od uczniów i rodziców. Docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o wszystkich uczniów.
Rodzice przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły słodki poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy.

Tekst:Emilia Kostrobało
Foto: Joasia Dudek, Koło FOTO

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

Wkuwanie dat i wydarzeń nie zawsze jest lubiane przez uczniów – ale spotkanie z historią na żywo to zupełnie coś innego. Taka możliwość pojawiła się w naszej szkole w początku października, kiedy to zawitali do nas członkowie grupy retrospektywnej. Przybliżyli oni uczniom wiedzę o czasach II wojny światowej. Najciekawsza jednak była możliwość bezpośredniego zapoznania się z różnymi rodzajami broni i sprzętu z tego okresu. Chętni mogli potrzymać w rękach „pepeszę” czy „rkmd”, przymierzyć ekwipunek polskiego piechura z września 1939 r czy przez chwilę poczuć się jak żołnierz na mustrze. Wszystko to jest bardzo ciekawe i atrakcyjne, wolelibyśmy jednak, aby nie było już konieczności chwytania za broń po to, by robić z niej użytek….

Foto: Joasia Dudek, Koło FOTO

WARTO CZYTAĆ KAŻDEGO DNIA !!!

Uczniowie klas I – III wzięli udział w II edycji konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania. Wspólnie ze Szkolnym Kołem Wolontariatu zorganizowaliśmy Dzień Głośnego Czytania, na który zaprosiliśmy przedszkolaków oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Czytaliśmy książkę „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. Nowa książka, nowi bohaterowie, mnóstwo nowych przygód Gangu Słodziaków, bardzo spodobała się wszystkim dzieciom. PAMIĘTAJCIE !!! Książki mają magiczną moc: przepędzają nudę i rozweselają każdą buzię. Mamy nadzieję, że w Waszych domach nigdy nie zabraknie radości i magii ukrytej w książkach.thumbs up

Tekst: Marta Wawrzycka
FOTO: Katarzyna Kondracka

NAJWAŻNIEJSZE JEST BEZPIECZEŃSTWO

Dnia 24 września w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było przypomnienie uczniom i pracownikom szkoły procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami przedostali się drogami ewakuacyjnymi do wyznaczonego punktu przed budynkiem szkoły. Ewakuacją kierowała dyrektor szkoły pani Jolanta Wójcik pod nadzorem przedstawicieli Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łęcznej. Ewakuacja przebiegała sprawnie drogami i wyjściami ewakuacyjnymi według obowiązujących w szkole procedur. Po opuszczeniu budynku i zebraniu się wszystkich na placu przed szkołą, nauczyciele i pracownicy szkoły złożyli meldunek prowadzącej ewakuację dyrektor szkoły. Okazało się, że wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. Ponadto uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem wozu strażackiego oraz uzyskali cenne informacje dotyczące codziennej pracy strażaków.

Tekst: Marta Wawrzycka

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Dnia 22 września 2019 r. na boisku szkolnym odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Na dzieci czekały liczne „ziemniaczane konkurencje”, zainspirowane przez nauczycieli (m.in. przeciąganie liny, bieg z przeszkodami, skoki na piłkach, rzut do celu i wiele innych). Wszystkim sprawiło to nie lada frajdę. Jak na piknik przystało nikogo nie ominął poczęstunek. Wszyscy mogli spróbować pieczonych ziemniaków i kiełbasek.
Szczególne podziękowania należą się

Paniom z Rady Rodziców,

które zorganizowały kawiarenkę z ciastami i napojami na świeżym powietrzu.
Piękna pogoda, dobre humory, ciekawe gry, zabawy i konkursy, zapach pieczonych ziemniaków gwarantowały udaną zabawę.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę, miłą atmosferę, koleżeńską postawę.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Organizatorzy: pani Izabela Szymczuk i pan Michał Guz.

Tekst: Izabela Szymczuk

ZAFASCYNUJ SIĘ CHEMIĄ !!!

Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w Projekcie XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki ,,Zafascynuj się chemią ‘’, którego organizatorem był Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Prezentacja „Zafascynuj się chemią” w formie pokazów i warsztatów miała za zadanie pokazać odbiorcy, że chemia jest bardzo ciekawa i obecna w życiu każdego człowieka. Tematyka pokazów była dobrana do wieku uczniów (13-14 lat) każdy mógł się nią zafascynować. Prezentowane były efektowne doświadczenia (kolorowe probówki, pasta dla słonia, babka cukrowa i chemiczna herbata, chemiczny ogród) oraz zagadnienia dotyczące analizy jakościowej wybranych jonów nieorganicznych (spektralna emisyjna analiza jakościowa – barwienie płomienia palnika gazowego przez lotne związki litu, sodu, potasu, wapnia, baru i strontu; analiza mikrokrystaloskopowa). Uczniowie naszej szkoły mogli zaznajomić się z zagadnieniami dotyczącymi strącania soli związków trudno rozpuszczalnych i reakcjami tworzenia kompleksów (otrzymywanie związków trudno rozpuszczalnych, badanie zależności rozpuszczalności wybranych soli od temperatury, kolejnością strącania osadów, otrzymywaniem wybranych związków kompleksowych oraz badaniem ich trwałości). Podczas trwania warsztatów każdy uczestnik miał możliwość wykonania samodzielnie prostych doświadczeń chemicznych.

Tekst: Aneta Wójcik, Anna Obara

Strona 1 z 19 1 2 3 4 > >>
   Licznik Odwiedzin
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?