PRZYGOTOWANIE DO DEMOKRACJI

W środę 6 lutego 2019 r. lekcja wiedzy o społeczeństwie klasy VIII w naszej szkole przekształciła się w posiedzenie Rady Gminy. W czasie zajęć, przygotowanych przez nauczyciela WoS, pana Wojciecha Zgolińskiego uczniowie przybrali rolę radnych. Tematem obrad tej sesji było przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych poprzez wprowadzenie na terenie gminy zakazu przyjmowania do przedszkoli dzieci, które nie mają aktualnych szczepień. Ciekawy i aktualny temat wywołał gorącą dyskusję, w której uczniowie przedstawiali argumenty za i przeciw przyjmowaniu do przedszkoli dzieci bez szczepień, wyciągali wnioski i w odpowiednim momencie głosowali. Uczeń, który przyjął rolę przewodniczącego Rady, bardzo dobrze kierował całym posiedzeniem, co spotkało się z uznaniem. W rolę wójta zaś wcieliła się jedna z uczennic. Ostatecznie Rada Gminy podjęła decyzję o konieczności kontynuowania obrad na następnej sesji w obecności zaproszonych gości – lekarzy i ekspertów. Posiedzenie obserwowali zaproszeni goście: Wójt Gminy Milejów pan Tomasz Suryś, Dyrektor szkoły pani Jolanta Wójcik, nauczyciele oraz uczniowie klas VI-VII.

Po posiedzeniu głos zabrał pan Wojciech Zgoliński, który był pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia. Wyjaśnił, że poprzez tę lekcję chciał pokazać młodzieży, że podejmowanie różnego rodzaju decyzji przez radnych podczas sesji nie jest rzeczą prostą, a wypowiadanie się na forum bywa bardzo stresujące. Chciał też, na przykładzie działalności przeciwników szczepień zwrócić uwagę na łatwość, z jaką do naszej świadomości trafiają różnego rodzaju półprawdy i kłamstwa propagowane m.in. w mediach.

W dalszej kolejności głos zabrał pan Wójt Tomasz Suryś, który podziękował za zaproszenie i pogratulował inicjatywy. Pochwalił również młodzież za aktywność i zachęcał ją do śledzenia portali informacyjnych. Krótko opowiedział też o swojej codziennej pracy.

Następnie głos zabrała pani Jolanta Wójcik – Dyrektor szkoły, która podziękowała panu Wójtowi za przyjęcie zaproszenia. Słowa podziękowania skierowała również do organizatora przedsięwzięcia pana Wojciecha Zgolińskiego, do uczniów biorących udział w sesji oraz do wszystkich przybyłych nauczycieli i uczniów.

tekst i foto: Katarzyna Kondracka

BEZPIECZNE FERIE

Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też 5 lutego dla uczniów naszej szkoły oraz dzieci z przedszkola i z oddziału przedszkolnego, zorganizowano spotkanie ze st. sierżant Anną Biziorek z KPP w Łęcznej. Głównym celem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w trakcie zbliżających się ferii zimowych. Funkcjonariuszka przestrzegała przed zagrożeniami jakie mogą spotkać dzieci w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Mówiła o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg, zbiorników wodnych, wchodzenia na zamarznięte akweny wodne. Prosiła o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach publicznych po zmroku i przekonywał uczniów o tym, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Dzieci, które pozostają w domach zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi i zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Policjantka przypomniał również o bezpieczeństwie w sieci. Na koniec nasz gość życzył wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.

Przygotowała: Marta Wawrzycka

CHOINKA 2019