Dzień Kolorowej Skarpetki

Dzień Kolorowej Skarpetki

Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa
Choć większości dzień 21 marca kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa. Jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa, który zwany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie, nauczyciele i pracownicy założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie skarpetki. Na korytarzu pojawiła się gazetka z najważniejszymi informacjami dotyczącymi osób z Zespołem Downa, którą przygotował Samorząd Uczniowski. Przedszkolaki i dzieci z klas młodszych kolorowały plakaty ze skarpetkami, którymi później udekorowaliśmy szkolne korytarze. W niektórych klasach wychowawcy przeprowadzili pogadanki podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa.
Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych
. Ustanowione zostało w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
W Polsce żyje ok. 60 tys. osób z trisomią 21. Tak samo jak my uczą się, pracują, marzą
i kochają. Różni nas tak niewiele – jeden dodatkowy chromosom… Tekst: Katarzyna Kondracka

EnglishGermanPolishUkrainian
Skip to content